Temat okien jest tematem bliskim dla każdego z nas, bo dotyczy każdego domu czy mieszkania. Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w drogie okna drewniane czy może jednak postawić na tanie ich odpowiedniki z tworzywa sztucznego. Stolarka okienna daje wiele możliwości, warto jednak podejmować decyzje ze zdrowym rozsądkiem. Poznaj największe zalety okien PCV, ich budowę i główne zastosowania.
Okna PCV – jak są zbudowane?
Okna plastikowe są najpopularniejszym rodzajem stolarki okiennej w Polsce. Choć istnieją ona o wielu kolorach i kształtach, zdecydowanie najważniejsza jest ich trwałość i wytrzymałość. Wpływ na nią ma budowa okna. Mówiąc najprościej, okna plastikowe zbudowane są z profilu, okuć, szyb oraz uszczelek. Profil jest zbudowany z plastiku, a konkretnie z polichlorku winylu o wyjątkowej trwałości i wytrzymałości. Może posiadać różną liczbę komór, a im na liczba jest większa, tym niższy jest współczynnik przenikania ciepła. Zdecydowanie najpopularniejsze są okna pięciokomorowe, choć na rynku dostępne są także okna sześciokomorwe, a nawet siedmiokomorowe. Okucia są tym elementem okna, którym poruszamy przy użyciu klamki. Okucia odpowiadają za zablokowanie lub odblokowanie skrzydła. Okucia mogą posiadać dodatkowe funkcjonalności, np. możliwość zamknięcia na zamek czy uzyskanie mikrowentylacji. Głównym elementem okna PCV jest szyby. Najczęściej stosuje się szyby zespolone, stworzone z dwóch tafli szkła i ramek dystansowych pomiędzy nimi. Przestrzeń między taflami wypełniona zostaje gazem szlachetnym. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym elementem każdego okna PCV są uszczelki. W przypadku okien plastikowych mamy do czynienia albo z uszczelkami przyszybowymi albo oporowymi. Uszczelki są wykonane z elastycznego, trwałego materiału, który jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne i szkodliwe czynniki zewnętrzne. Mówiąc o oknach PCV, mamy na myśli okna, które pozostają estetyczne i atrakcyjne wizualnie przez wiele lat użytkowania i nie tracą swojego wyglądu nawet w wyniku działania szkodliwych czynników. Atrakcyjny wygląd okien jest wizytówką budynku, zapewniającą mu nowoczesny wygląd.

Okna PVC – wady i zalety
Okna PCV są zdecydowanie najczęściej wybieraną opcją zarówno podczas remontów budynków już istniejących, jak i przy budowie nowych budynków. Mają wiele zalet, choć wyróżnić można także kilka wad. Do zalet z pewnością należy cena. Jest ona o wiele niższa niż w przypadku okien drewnianych, które pod względem funkcjonalności w zasadzie niczym się od nich nie różnią. Ponadto, okna PCV wcale nie muszą być nudne, zachowane w typowym, białym kolorze. Dostępne są również okna plastikowe oklejone okleiną imitująca np. drewno. Do złudzenia przypominają one prawdziwe okna drewniane, a są o wiele tańsze. Co więcej, okna PCV są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. W przeciwieństwie do okien drewnianych, nie wymagają one żadnej specjalistycznej pielęgnacji czy impregnacji. Wystarczy jedynie raz na jakiś czas przetrzeć je delikatnie wilgotną szmatką. Okna plastikowe dostępne są w wielu różnych kształtach, które nie są możliwe do uzyskania w przypadku okien drewnianych. Zaletą jest także energooszczędność okien plastikowych i ich łatwa dostępność w wielu wariantach kolorystycznych.
Niestety, okna plastikowe mają także pewne wady. Należy do nich np. podregulowywanie okna w celu zniwelowania ich skrzypienia podczas otwierania i zamykania. Na szczęście jednak takich działań nie trzeba wykonywać zbyt często. Okna PCV są uznawane za mniej eleganckie i stylowe od okien drewnianych, są jednak w pełni funkcjonalne, a zdecydowanie tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu w stosunku do okien drewnianych.
Decydując się na okna wykonane z PCV, warto wziąć pod uwagę ich wyjątkową szczelność, która może być zarówno zaletą, jak i wadą. Z pewnością szczelne okna dają lepszy komfort cieplny i większe oszczędności, jednak w sytuacji, gdy we wnętrzu jest słaba wentylacja, na oknach może skraplać się para wodna. Pod tym kątem okna drewniane wygrywają, bo drewno zawsze posiada mikropory, przez które para wodna może uchodzić. W zamian jednak zmniejszona jest szczelność, a więc mniejsze są oszczędności. Idealne rozwiązanie jest pośrodku – szczelne okna plastikowe i dobra wentylacja wewnątrz pomieszczenia załatwią problem.

Okna plastikowe – gdzie się sprawdzą?
Stolarkę okienną PCV stosować można właściwie wszędzie. Okna PCV są to okna energooszczędne, więc ich stosowanie pozwoli na zachowanie sporych oszczędności na ogrzewaniu, a decyduje o tym doskonała izolacyjność cieplna i wzorowa szczelność.
Comments