Budownictwo

Rolety wewnętrzne, czy zewnętrzne – jakie rozwiązanie wybrać?

0

Jednym z integralnych elementów prawie wszystkich montowanych obecnie okien jest roleta. Na rynku dostępne są rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Okazuje się, że wybór pomiędzy roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi nie jest łatwy. Oczywiście każdy ma swoje mocne i słabe strony. 

Różnica w sposobie montażu

Podstawowa różnica w montażu wynika oczywiście z charakteru samego produktu, rolety zewnętrznej i wewnętrznej. Do wnętrz, w zależności od rodzaju osłony, montuje się je na ścianie, suficie lub ościeżnicy okiennej. Bez względu na to, jaki typ wybierzesz, montaż nie jest skomplikowany. Natomiast w przypadku osłony zewnętrznej markizę pionową montuje się na stolarce okiennej, a roletę zewnętrzną na otworze okiennym lub elewacji. Kolejną różnicą są funkcje jakie pełnią poszczególne rodzaje rolet.

Rolety zewnętrzne – funkcje 

Coraz więcej rolet zewnętrznych montowanych jest w obiektach mieszkalnych i przemysłowych. Wyglądają efektownie, a jednocześnie posiadają wysokie właściwości ochronne. Główną funkcją tego rozwiazanie jest zapobieganie przedostawaniu się światła słonecznego do pomieszczenia i zapewnienie pełnej kontroli prywatności. Takie systemy mają dobrą izolację akustyczną, ponieważ mają specjalny aluminiowy pancerz, który jest wypełniony pianką poliuretanową. Biorąc pod uwagę, że średni hałas w pomieszczeniu to około 50 decybeli, pozwala to obniżyć poziom hałasu nawet o decybele, co jest dobrym wynikiem.  Ponadto posiadają: estetyczny wygląd, możliwość automatyzacji, prostą obsługę, praktyczność oraz długą żywotność.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rolet zewnętrznych?

Kupując roletę zewnętrzną bardzo ważne jest kilka elementów. Co najważniejsze, odpowiednio dobrane rolety muszą chronić wnętrze przed przegrzaniem. Z drugiej strony nie powinny ograniczać widoczności. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na dopływ naturalnego światła, co pozwala korzystać z pomieszczenia bez włączania sztucznego oświetlenia. Wysokiej jakości rolety zewnętrzne zapewniają również skuteczną ochronę przed kradzieżą oraz posiadają wysoką izolację akustyczną.

Rolety wewnętrzne funkcje

W odróżnieniu od rolet zewnętrznych, rolety wewnętrzne pełnią bardziej estetyczną niż ochronną funkcję. Nie dają możliwości i nie są zbyt skuteczne w zacienianiu. Dzięki nim nie uzyskamy idealnej ciemności jak roleta zewnętrzna. Rolety wewnętrzne należy traktować jako substytut zasłon i zasłon. Do innych zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć dużo niższą niż w przypadku rolet zewnętrznych cenę. Szeroki wybór materiałów, wzorów i kolorów pozwala dopasować rolety idealnie do aranżacji wnętrza. Dodatkowo w przypadku rolet wewnętrznych mamy możliwość zamontowania i zdemontowania ich w dowolnym momencie, niezależnie od pory roku, czy planowanego remontu. Do najpopularniejszych typów rolety wewnętrznych należą: rolety mini, dzień/noc oraz rzymskie.

Rodzaje rolet wewnętrznych

  • Najpopularniejszym rodzajem rolet są rolety materiałowe tzw. mini rolety. Szeroka gama kolorów i tkanin ułatwia dostosowanie rolet materiałowych do indywidualnych wymagań. Ich konstrukcja jest bardzo prosta i umożliwia bezinwazyjny montaż. Montowane są bezpośrednio do ramy okiennej. Posiadają mechanizm samoblokujący.
  • Rolety dzień/noc są podwójne, wykonane z tkaniny, która składa się z naprzemiennie ułożonych pasów tkaniny zaciemniającej i przeźroczystej. Niewielki ruch rolety pozwala na szybką regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Mogą być wyposażone w prowadzenie sznurka.
  • Rolety rzymskie to atrakcyjne i praktyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się nawet przy dużych przeszkleniach. Eleganckim elementem aranżacji są rolety rzymskie. Stanowią doskonałe uzupełnienie zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Rolety rzymskie pozwalają kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, a w pełni zwinięte pozwalają na swobodne otwieranie okna. Dzięki fiszbinom zastosowanym w mechanizmie roleta zwija się w charakterystyczne falbany. Rolety rzymskie przyciągają wzrok, dodają koloru wnętrzu i przemieniają je w przytulną przestrzeń.

O tym, czy dokonamy takiej inwestycji w swoim domu, zadecyduje zalety rolet zewnętrznych. Czasem któryś z nich może być na tyle ważny, że podejmie decyzję o zakupie.

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Budownictwo