Budownictwo

Rolety okienne wewnętrzne – jak dobrać je do wnętrza?

0
Rolety zewnętrzne

Rolety okienne wewnętrzne – jak dobrać je do wnętrza?

Rolety wewnętrzne to nie tylko praktyczny element wyposażenia wnętrza, ale także element ozdobny, który odpowiednio dobrany do wystroju wnętrza sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało ciekawie. Stylowe rolety sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na kompletne. Niezależnie od tego czy wybierzesz żaluzje plisowane czy żaluzje drewniane, a może rolety materiałowe – podkreślą one charakter pomieszczenia. Ważne jest aby stanowiły one spójną całość z pozostałymi elementami wyposażenia. Rolety okienne to połączenie funkcjonalności i walorów estetycznych.

Rolety wewnętrzne to przeważnie ostatni szlif w wykańczaniu wnętrza. Ich montaż jest przeważnie bardzo prosty oraz bezinwazyjny. Ze względu na to, że można zamówić rolety dobrane pod konkretny wymiar dopasują się one do każdego okna – nawet takiego o nieregularnych kształtach czy nietypowych wymiarach. Niezależnie od tego czy potrzebujesz rolet wewnętrznych na drzwi balkonowe czy na niewielkie okna, zamówisz je prosto i wygodnie przez sklep internetowy np. https://dopasujrolety.pl/. W asortymencie sklepów znajdują się także nietypowe osłony np. rolety dachowe. 

Rolety wewnętrzne – uniwersalne osłony okienne

Wybór rolet jest tak ogromny, że z pewnością dopasujesz je do swojego wnętrza. Producent rolet wewnętrznych oferuje nie tylko szereg wzorów, ale także rodzajów samych osłon okiennych. Aby móc lepiej dobrać odpowiednią do wnętrza warto zapoznać się z nimi i poznać ich cechy charakterystyczne. 

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to rolety materiałowe, które swoim wyglądem przypominają ozdobne zasłony. Są one ich nowocześniejszą alternatywą. Dodatkowym ich atutem jest ozdobny wygląd w momencie, kiedy są uniesione. Rolety rzymskie podnosi się za pomocą ozdobnego sznurka. Po podniesieniu powstają ozdobne fale, które sprawiają, że okno zyskuje eleganckiego wyglądu.

Rolety plisowane

Rolety plisowane to jedne z najbardziej funkcjonalnych osłon, głównie ze względu na to, że posiadają obustronną regulację. Mogą zostać zwinięte zarówno od dołu jak i od góry. Dzięki temu, jeżeli chcemy osłonić pomieszczenie przed sąsiadami czy przechodniami możemy podsunąć plisy do góry, jednocześnie zostawiając przestrzeń na to, aby wpadało do pokoju naturalne światło słoneczne. Można je ustawić w dowolnej pozycji lub zwinąć całkowicie. Rolety plisowane mają kształt harmonijki. Sprawdzają się także na okna dachowe. Występują w wielu odmianach, także z materiałami termoodpornymi, które jednocześnie sprawiają, że w pomieszczeniu jest nieco chłodniej. Idealnie sprawdzą się w nowoczesnych pomieszczeniach oraz w skandynawskich wnętrzach. 

Rolety dzień/noc

Jedne z najbardziej popularnych w ostatnich latach, głównie ze względu na ogromne możliwości aranżacyjne. Rolety dzień/noc składają się z dwóch pasów materiałów, z których jedne są przepuszczalne, a drugie zaciemniają pomieszczenie. Można je ustawić w pozycji dowolnej, tak aby uzyskać całą zaciemniającą roletę lub naprzemienne pasy, które wpuszczą nieco światła słonecznego do wnętrza. 

Standardowe rolety gładkie

Są bardzo popularne i od lat goszczą we wnętrzach. Choć sama konstrukcja jest prosta, to wybór materiałów oraz zdobień jest ogromny. Nie tylko jeżeli chodzi o same kolory, ale także dodatkowe funkcjonalności. Możemy wybrać zarówno lekko zaciemniający materiał jak i całkowicie zaciemniający, z dodatkowym podgumowaniem, który jednocześnie ma za zadanie nie przepuszczanie ciepła do wnętrza. Rolety materiałowe mogą być mocowane w kasecie lub bez, do ściany, sufitu lub we wnęce okiennej. W przypadku kasety, rolety montuje się w dobranej kolorystycznie kasecie, przeważnie z bocznymi prowadnicami. Taki zestaw sprawia, że nawet po uchyleniu okna materiał rolety przylega do niego. 

Sklep z roletami – na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając rolety warto zastanowić się nie tylko nad konkretnym rodzajem osłony czy kolorem, ale także nad sposobem montażu. Często uzależniony jest on od możliwości w danym pomieszczeniu, ale niekiedy mamy możliwość dowolnego wyboru. 

Montaż do sufitu lub ściany

W ten sposób montowane są przeważnie rolety rzymskie lub rolety wolnowiszące materiałowe. Wybierając tego rodzaju montaż należy pamiętać, aby odpowiednio zwymiarować roletę. Najlepiej będzie ona wyglądała, jeżeli doliczymy około 5 do 10 centymetrów z każdej strony. Jeżeli chodzi o wysokość to powinna ona znajdować się około 20-30 centymetrów nad oknem lub przy samym suficie. Dlaczego akurat taka wysokość? Jeżeli całkowicie zwiniemy roletę nie będzie ona przeszkadzała w otwieraniu okna – swobodnie zmieści się nad nim.

Montaż do ramy okna

W tym przypadku rolety montowane są za pomocą specjalnych uchwytów w sposób bezinwazyjny lub za pomocą wywierconych w ramie okna mocowań. Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy szerokość rolety to przeważnie szerokość szyby, natomiast wysokość zależy od konkretnego rodzaju wybranej osłony okiennej. Niektóre kończą się na wysokości szyby, inne wystają także poza nią. Rolety plisowane montowane są najczęściej do listwy przyszybowej lub do ramy okiennej. 

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Budownictwo