Przyroda

Przytulia wonna. Jakie są jej zalety i jak je wykorzystać dla naszego zdrowia?

0

Roślina ta jest uważana za uspokajającą i kojącą. Rozpoznać ją można po zielonych łodygach i małych białych listkach. Właściwości tej rośliny zawarte są głównie w jej kwitnących wierzchołkach. Omawiamy jego zalety i środki ostrożności, które należy podjąć, aby prawidłowo go używać.
Bardzo powszechna w europejskich lasach przytulia należy do rodziny botanicznej rubiaceae, podobnie jak bugenwilla trójlistkowa. Znany również jako lilia drzewna, roślina ta jest dziesięć do trzydziestu centymetrów wysokości i ma długie zielonkawe łodygi. Na tej roślinie rosną również małe białe lub nawet żółtawe kwiaty i małe owoce.
Kwitnące wierzchołki przytulii są wykorzystywane w fitoterapii. Kwiaty tej rośliny są pełne właściwości, które sprzyjają dobremu samopoczuciu. Zawierają polifenole i flawonoidy, czyli przeciwutleniacze, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Przytulia wonna – roślina o właściwościach antyhipoksyjnych.

Roślina ta ma właściwości antyhipoksyjne. Stan ten może wystąpić w przypadku anemii lub chorób układu oddechowego, takich jak zatorowość i zawał płuc. Może objawiać się mdłościami, bólami głowy, hiperwentylacją lub tachykardią.

Łagodzi dolegliwości trawienne.

Kwiaty przytulii zawierają właściwości przeciwskurczowe. Ich spożywanie może więc przynieść ulgę pacjentom cierpiącym na łagodne zaburzenia trawienia. Kwitnące wierzchołki łagodzą skurcze mięśni, zwłaszcza skurcze trawienne i moczowo-płciowe, takie jak wzdęcia, gazy i wzdęcia.

Roślina, która pomaga zwalczać stres.

Praca, zarządzanie dziećmi, organizacja życia codziennego – życie zawodowe i/lub osobiste może szybko stać się uciążliwe i stresujące. Na szczęście istnieją naturalne środki, które są skuteczne w łagodzeniu niepokoju. Przytulia jest doskonałym sprzymierzeńcem w uspokajaniu systemu nerwowego. Jej liście mają właściwości uspokajające, które działają przeciw lękom. Promują również sen, przynosząc ulgę osobom cierpiącym na bezsenność lub mającym trudności z zasypianiem.

Jak używać?

Może być spożywany w postaci herbatek ziołowych lub naparów. Aby uzyskać napar, można doprowadzić wodę do wrzenia, a następnie zalać nią kilka kwiatów przytulii. Następnie odstawić na kilka minut przed wypiciem gorącego napoju. Aby w pełni wykorzystać jego zalety i spędzić spokojną noc, można go pić przed snem.

Jakie są jej skutki uboczne i przeciwwskazania?

Przed użyciem kwiatów przytulii należy podjąć kilka środków ostrożności. W szczególności zaleca się stosowanie ich w małych dawkach i przez krótki czas. Dlaczego? Wysokie i długie spożycie może zwiększyć ryzyko krwotoku, ze względu na obecność kumaryn, substancji naturalnych. W dużych dawkach, kwiaty te mogą również powodować silne bóle głowy. Nie zaleca się również ich stosowania u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

You may also like

Comments

Comments are closed.