Styl życia

Kawa i jej oblicza

0

Czas kawosza

Dla jednych napój bez specjalnego znaczenia, dla reszty – esencja życia, źródło radości, towarzyszka wszystkich spotkań, a także powód, by rano z trudem otworzyć powieki, wstać i zmierzyć się z rzeczywistością. Kawa.
Chociaż spożywanie w nadmiarze może przyczynić się do poważnych kłopotów zdrowotnych, to jednak wciąż tkwi w swojej złotej erze i niewiele wskazuje na to, że cokolwiek mogłoby to zmienić. Wręcz przeciwnie!

Czy kawa to jeszcze kawa?
Badania wskazują, że coraz więcej młodych ludzi sięga po napój, któryś kiedyś odstręczał kwasowością, goryczą i intensywnym smakiem. Nie należy się w tym doszukiwać niczego dziwnego.
Kawa bowiem nabiera coraz to nowszych form i w zasadzie niejednokrotnie w niczym nie przypomina swojej pierwotnej mocnej wersji zaparzanej w filiżance.
W niektórych kręgach na miano kawy zasługują również wszelkie napoje “kawopodobne”, które przypuszczalnie nie mają z nią nic wspólnego lub kawa zalana wręcz nieprawdopodobną ilością mleka, która niweluje prawdziwy aromat. Okazuje się, że kawa ma wiele twarzy i nie dziwnym jest, że bardzo wiele zależy od regionu świata, w którym się znajdujemy.

Kawa tu i tam

Co kraj, to inna kawa. W Algierii dosyć popularnym napojem na bazie mocnej kawy jest Mazagran. Nazwa tego koktajlu ma swój początek w historii Algierii z dziewiętnastego wieku, której wartka akcja odbyła się właśnie w mieście o tej nazwie. Do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie wspomnienia oraz niezwykle chłodzący napój, który przynosi prawdziwe ukojenie w upalne dni. Schłodzoną mocną kawę doprawia się odrobiną koniaku, lodem oraz cukrem. Ta ciekawa mikstura stała się popularnym napojem chłodzącym w całej Algierii, chociaż uznanie zdobyła również poza granicami państwa oraz kontynentu.

Równie ciekawą opcją jest kawa wietnamska, która jest jednak bardziej wymagającym zadaniem. Do przygotowania kawy po wietnamsku, należy się zaopatrzyć w specjalny zaparzacz Phin, wietnamską kawę oraz skondensowane mleko. Dla entuzjastów, gra z pewnością jest warta świeczki!
Kawa po przygotowaniu stanowi dwuwarstwową kompozycję, która niewątpliwie doceni każdy esteta i jest absolutnie przepyszna.

Dosyć modnym rodzajem kawy jest “Bulletproof”, czyli kawa będąca poniekąd odwzorowaniem tybetańskiej herbaty. Cała rzecz polega na dodaniu odrobiny tłuszczu oraz soli, co zapewni organizmowi ogromną dawkę energii, a do tego zaopatrzy w potrzebne minerały.

Kawa a zdrowie
Możliwości mnóstwo, ale warto wiedzieć więcej. Kawa to przede wszystkim specyfik, który korzystnie wpłynie na obniżenie stresu, ale też pozwoli zredukować stany depresyjne. Ze względu na dużą zawartość kofeiny, można powiedzieć, że odchudzanie się z kawą może przynieść zadowalające efekty, choć z pewnością nie zastąpi dobrze dobranej diety i wysiłku fizycznego.

Comments

Comments are closed.