Przyroda

Jak prawidłowo dobrać czapsy do jazdy konnej?

0
koń

Dobranie odpowiedniego sprzętu do konia – dopasowanie siodła i zadbanie, aby przylegało w odpowiedni sposób, jest niezbędne do prawidłowej jazdy, która nie wyrządzi szkód ani zwierzęciu, ani jeźdźcowi. Taką samą uwagę należy poświęcić dobraniu sprzętu dla jeźdźca. Każdy element stroju osoby dosiadającej konia również ma duże znaczenie. Trudno jest cieszyć się jazdą lub poprowadzić w dobry sposób trening, jeśli jeździec nie czuje się komfortowo w swoim stroju i doświadcza powstawania otarć.

​Jakie są rodzaje czapsów do jazdy konnej?

Aktualnie najpopularniejszymi czzapsami są te wykonane ze skóry naturalnej. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i estetyczny wyglądem. Skórzane czapsy mogą różnic się między sobą miękkością skóry. Wykonane z sztywniejszego materiału będą wyglądały bardziej elegancko i przywodziły na myśl oficerki, natomiast miękka skóra jest wygodniejsza.

Można trafić również na zamszowe czapsy lub wykonane z nubuku. Oba modele są nieco tańsze i częściej wybierane przez początkujących jeźdźców. Producenci czapsów wychodzą również naprzeciw wegańskim klientom i oferują czpasy z ekoskóry

​W jaki sposób dobrać rozmiar czapsów do jazdy konnej?

Aby zmierzyć łydkę i dobrać odpowiedni rozmiar czapsów niezbędna będzie miarka krawiecka. Przygotowując się do pomiaru warto założyć strój, który na co dzień zakładany jest podczas jazdy, a przynajmniej dolne partie (bryczesy oraz sztyblety). Pomiar należy pobrać podczas siedzenia, noga powinna stać pod kątem prostym. Najlepiej by pomiaru dokonała druga osoba.

Obwód łydki powinien zostać zmierzony w najszerszym miejscu, zaciskając miarkę dość ciasno, aby czapsy przylegały do ciała. Wysokość czapsa powinna zostać zmierzona od ziemi do zgięcia pod kolanem. Stosując każdy z tych elementów zapewnimy sobie dokładne zebranie miary i możliwość prawidłowego dopasowania czapsów.

Dobrze dobrane czapsy np. ze sklepu https://konik.com.pl/czapsy nie będą idealnie przylegały od samego początku. Materiał potrzebuje czasu, podczas którego rozciągnie się i dopasuje do łydki.

You may also like

Comments

Comments are closed.