Budownictwo

Jak oszczędzać wodę w domu?

0
New homes. Construction

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska na jednego mieszkańca Polski przypada 1500 metrów sześciennych wody rocznie. To nie tak wiele jak się wydaje, bo nawet w Sudanie ta liczba jest wyższa. Prognozy na kolejne lata nie nastrajają pozytywnie, ponieważ według nich za 10 lat zasoby wody w naszym kraju spadną aż o 40 procent! Jak więc w prosty sposób przeciwdziałać temu zjawisku? Co zrobić, aby następne pokolenia nie cierpiały niedostatku tego cennego zasobu?
Odpowiedź nie jest na szczęście skomplikowana. Już wprowadzenie drobnych zmian w domu, może przyczynić się do większego oszczędzania wody. Po pierwsze – sięgajmy po tzw. perlatory. To niewielkie nasadki montowane na kranach napowietrzające wodę wypływającą z baterii i tym samym dające wrażenie silniejszego strumienia. Co więcej, w ofercie sklepów z armaturą łazienkową znajdziemy np. baterie z ogranicznikami, które umożliwiają ustawienie limitu natężenia wypływu strumienia wody, tym samym redukując jej przepływ. W ten sposób możemy ograniczyć zużycie tego zasobu nawet o 50%.
Natomiast wodę, którą i tak przetwarzamy warto wykorzystywać ponownie. Jest to tzw. szara woda, pozostała po kąpieli lub praniu. Można ją śmiało zużytkować do spłukania toalety czy też mycia mebli ogrodowych, samochodu lub tarasu. Nie podlewajmy nią jednak żadnych roślin, ponieważ będzie zawierała sporą ilość detergentów.
Ostatnią rzeczą, którą możemy robić, aby oszczędzić czystą wodę jest włączanie pralki i zmywarki przy pełnym załadunku. Jeśli czyścimy naczynia lub ubrania niezbyt brudne możemy także zrezygnować ze wstępnego płukania. Ta drobna modyfikacja umożliwi zaoszczędzenie średnio ok. 70 litrów wody.
Brak wody to zagrożenie dla społeczeństwa. Powoli zaczynamy rozumieć, jak ważny jest to zasób i jak trudno go odzyskać ponownie w czystej postaci. To ile nasz kraj ma wody, zależy od wielu czynników, na które często nie mamy wpływu, jak np. położenie geograficzne. Jednak wprowadzając drobne modyfikacje w codziennych nawykach możemy w łatwy sposób przyczynić się do ochrony zasobów wody. Będzie to działanie przyjazne nie tylko dla środowiska, ale także dla domowego budżetu.

Więcej na stronie: e-dorotka.com

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Budownictwo