Biznes

Jak kupować dolary na wakacje

0
banknoty

Wyjeżdżając na egzotyczne wakacje musimy liczyć się z cenami przeliczanymi przez obcą walutę. Zwykle w poza europejskich regionach turystycznych rozliczenia dokonywane są w dolarach amerykańskich. Jaki jest więc najlepszy sposób na kupienie USD na wakacje?

Wiele osób pamięta jeszcze czasy kiedy dolary można było kupić jedynie u cinkciarzy. Było to nielegalne, bo handel nimi był zakazany. Amerykańskie pieniądze były dostępne jedynie na czarnym rynku. Najwięcej cinkciarzy można było spotkać przy sklepach sieci Pewex i Baltona, a także przy hotelach, bankach, na lotniskach i giełdach samochodowych. Wszystko w ukryciu, po cichu i… w zawrotnych, podwyższonych cenach kursowych. Na szczęście dziś wszystko się zmieniło, a dolary amerykańskie są już zarówno legalne, jak i powszechnie dostępne dla każdego. Co więcej, nie musimy udawać się po nie na miasto. Wystarczy mieć przy sobie komputer lub smartfon z dostępem do sieci i zalogować się do kantoru wymiany walut online.

Kantor internetowy zyskał sporą popularność w ostatnich latach. Ich boom rozpoczął się w 2011 roku, kiedy weszła w życie ustawa antyspreadowa. Pozwoliła ona  kredytobiorcom na spłacanie kredytów zaciągniętych w walutach obcych praktycznie bez dodatkowych kosztów. To z kolei zezwalało na pozyskiwane środków obcych jednostek pieniężnych do spłaty kredytu poza bankiem, dzięki czemu kredytobiorca nie musiał placówce bankowej płacić spreadu w pełnej wysokości. Rolę dostarczających waluty obce do spłaty rat kredytu przejęły szybciutko kantory internetowe, które zaoferowały spready znacznie niższe niż banki. I tym wygrały.

Chociaż dolar amerykański jest oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych, obowiązuje też w wielu innych krajach: Ekwadorze, Salwadorze i Timorze Wschodnim, a także na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i Wyspach Turks i Caicos. Możemy nim płacić w Kambodży, Kostaryce, Korei Północnej, Peru, Syrii, Wietnamie i Zimbabwe. W Egipcie bardzo chętnie przyjmą od nas dolary, podobnie w Izraelu czy Tanzanii. W większych miastach oraz w egzotycznych miejscowościach typowo turystycznych można bez problemu płacić w dolarach. Najbardziej opłacalnym nominałem dolarowym jest banknot 100$. Jednak trzeba uważać na jedną rzecz: należy upewnić się, w którym roku zostały one wydrukowane. Nie wszystkie dolary zostaną bowiem od nas przyjęte, pomimo, że są pełnoprawnymi środkami płatniczymi. Te sprzed 1996 roku z małymi wizerunkami głów postaci są praktycznie niewymienialne w wielu egzotycznych krajach. Dolary z „dużymi głowami” emitowane w latach 1996 do 2012 roku są uznawane, ale możemy mieć problemy z wymianą. Dolary drukowane od 2013 roku są wszędzie i bez problemu przyjmowane, w dodatku niekiedy wymienimy je nawet po lepszym kursie. Najbezpieczniej więc podczas wyjazdu mieć studolarówki wyemitowane po 2013 roku.

To oczywiste, że planując zagraniczne wakacje, należy odpowiednio wybrać moment, w którym kupimy dolary. I oczywiste jest też to, że chcemy zrobić to jak najtaniej. Najkorzystniejsze ceny mamy w kantorach internetowych. Kursy są aktualizowane co 15 sekund. Dodatkowo serwisy nie narzucają prowizji i opłat, a założenie i prowadzenie profilu jest bezpłatne. Dostęp 24h/7 dni w tygodniu pozwala na swobodne poruszanie się w świecie walut, a wymiany dolara będziemy mogli dokonać w dogodnym dla siebie momencie nie spiesząc się przed zamknięciem placówki (tak, jak bywa to w przypadku chęci dokonania transakcji w kantorze stacjonarnym). Dodatkowym plusem jest także to, że jeśli na wyjeździe nie wydamy wszystkich USD, to możemy je zatrzymać na następną podróż lub spieniężyć po powrocie, aby odzyskać walutę, jakiej aktualnie używamy.

Bez wychodzenia z domu, po atrakcyjnej cenie, szybko i wygodnie. To tylko niektóre z szeregu zalet wymiany dolara w kantorze internetowym. Pamiętajmy, że USD to najpopularniejszy środek płatniczy na świecie. Gdziekolwiek chcemy się wybrać będzie bardzo przydatny. A wcześniejsze planowanie zakupów dolara z myślą o wakacyjnym wyjeździe, pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

You may also like

Comments

Comments are closed.