Każdy właściciel doskonale zna swojego psa, wie kiedy jego zachowanie jest normalne, a kiedy dzieje się coś niepokojącego. Pewne objawy mogą wskazywać na początek choroby, choć wcale niekoniecznie, może to być tylko chwilowa niedyspozycja czy wręcz u psa coś zupełnie normalnego w pewnych sytuacjach. Zdiagnozowaniem choroby i leczeniem zwierzaka musi się zajmować wyspecjalizowany lekarz weterynarz, jednak zanim udamy się po poradę sami możemy spróbować wstępnie ustalić czy rzeczywiście mamy do czynienia z pierwszymi oznakami choroby.
Szybkie oddychanie, tak zwane “ziajanie” z wywieszonym językiem nie stanowi objawu chorobowego u psa znajdującego się w przegrzanym pomieszczeniu lub po wyczerpującym wysiłku fizycznym, np. bieganiu. Także wymioty nie muszą oznaczać jakiegoś zatrucia, ponieważ psy często zwracają pokarm zwłaszcza gdy zjedzą za dużo. Jeśli nie występują przy tym żadne inne oznaki, nie ma powodu do niepokoju. W pewnych sytuacjach, na przykład po przebudzeniu z głębokiego snu, albo kopaniu w suchej ziemi pies może mieć gorący i suchy nos, jeśli jednak po pewnym czasie nie robi się on z powrotem chłodny i wilgotny, coś jest nie tak.
Pomiar temperatury ciała, tętna i częstotliwości oddechu pozwoli nam przekonać się czy pies jest naprawdę chory. Temperaturę możemy zmierzyć zwykłym termometrem lekarskim, smarując jego cienki koniec wazeliną i wkładając go na głębokość ok. 3 cm, na 3-4 minuty do odbytu zwierzaka. Dobrze jest, jeśli podczas tego badania jedna osoba trzyma psa w pozycji stojącej, a druga zajmuje się termometrem. Normalna temperatura ciała powinna wynosić 38-39, 4 stopnia Celsjusza, z tym że u szczeniąt powinna być zbliżona do górnej granicy tego przedziału. Temperatura od 39, 5 do 40, 2 stopnia Celsjusza oznacza umiarkowaną gorączkę, wyższa gorączkę wysoką. Tętno mierzymy przykładając palec do wewnętrznej strony uda psa. Częstotliwość uderzeń serca jest uzależniona od wielkości zwierzęcia, u dużych psów wynosi 60-80 uderzeń na minutę, u małych 80-120. Jak było powiedziane, psy po wysiłku fizycznym, jak też w okresie upałów oddychają szybciej, jednak w normalnych warunkach, u dorosłego i wypoczętego osobnika normą jest 14-16 oddechów na minutę (u szczeniaków i młodych psów 20-22 oddechy na minutę).
W przypadku stwierdzenia odchyleń od podanych norm zachodzi podejrzenie choroby i psa należy poddać ścisłej obserwacji. Jeśli objawy nie ustępują po kilku, góra kilkunastu godzinach, sytuacja wymaga interwencji lekarza. Ważne, by jeśli nie ma poprawy nie czekać zbyt długo, ponieważ wiele chorób jest uleczalnych jedynie wówczas, gdy zostaną możliwie wcześnie rozpoznane.
Więcej: wibrys-weterynarz.pl
Comments