Zdrowie

Badania, które mogą uratować życie

0

Nie przepadamy za tymi badaniami, bo dotyczą sfer intymnych. Ale nie wolno nam ich unikać!

Statystyki nie kłamią. Choć rośnie świadomość tego, jak ważne są badania profilaktyczne, dzięki którym możemy wcześniej wykryć raka piersi i narządów rodnych, nadal poddajemy się im za rzadko albo wcale. Płacimy za to bardzo wysoką cenę: wśród zachorowań i śmiertelności z powodu nowotworów, te “kobiece” wciąż są na pierwszym miejscu. Dzieje się tak mimo rozmaitych akcji tłumaczących, że wcześnie zdiagnozowany rak może zostać całkowicie wyleczony. Badania, choć nie zawsze przyjemne, nie są bolesne ani trudne. A ze skierowaniem od lekarza – dostępne w ramach NFZ.

Badanie ginekologiczne

Wizytę zawsze rozpoczyna wywiad.
Lekarz zapyta o ogólny stan zdrowia, datę ostatniej miesiączki, przebieg cyklu, porody, poronienia, operacje.
Następnie na fotelu ginekologicznym zbada cię przy pomocy wziernika o odpowiednim rozmiarze, sprawdzając stan pochwy i szyjki macicy.
Kolejny etap to badanie wewnętrzne: lekarz wprowadza do pochwy dwa palce, drugą ręką uciskając podbrzusze, bada położenie macicy, jajników i jajowodów.
Lekarz powinien także palpacyjnie zbadać piersi.
Wystarczy umyć okolice intymne. Badanie nie wymaga innych przygotowań. Jeżeli są wskazania, wykonuje się je również w trakcie miesiączki.

Ułatwia zdiagnozowanie infekcji i wyczuwalnych zmian w piersiach. W razie potrzeby oraz zgodnie z kalendarzem lekarz pobierz też wymaz, by wykonać cytologię lub skieruje cię na inne badania profilaktyczne.

Cytologia

Cytologię najczęściej wykonuje się podczas badania ginekologicznego. Lekarz specjalną szczoteczką pobiera z szyjki macicy wymaz zawierający komórki błony śluzowej nabłonka.

Wyniki badania może zafałszować wiele czynników. Dlatego już na 2 dni przed badaniem zrezygnuj z:
kąpieli w wannie,
stosowania tamponów,
kremów, globulek i innych leków dopochwowych,
dezodorantów i kosmetyków intymnych,
uprawiania seksu.
Badanie najlepiej zrobić między 10 a 20 dniem cyklu. Nie należy wykonywać go w trakcie miesiączki i przy infekcji narządu rodnego.

To najważniejsze badanie, dzięki któremu udaje się zdiagnozować 90 proc. stanów przedrakowych i zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Jeśli zmiany zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, szansa wyleczenia jest bardzo duża. Cytologia potrafi też wykazać nieprawidłowe komórki, które dopiero z czasem mogą przekształcić się w nowotwór.

USG piersi

To nieinwazyjne badanie obrazowe z użyciem fal ultradźwiękowych. Umożliwia określenie stanu narządów i tkanek miękkich, struktury gruczołu sutkowego i węzłów chłonnych dołów pachowych. Jest bezpieczne, nie boli, można je wielokrotnie powtarzać, wykonywać u ciężarnych i matek karmiących.
Najlepiej jest zrobić badanie do 10 dnia cyklu miesiączkowego. Struktura piersi ułatwia wtedy obserwację, a to pozwala na dokładniejszą diagnozę.
Przynieś ze sobą wyniki poprzednich badań USG i mammografii.
Zaleca się je kobietom w wieku 20-40 lat, w późniejszym jako uzupełniające.
Wykrywa torbiele, ale też guzki nowotworowe na wczesnym etapie ich rozwoju.
W razie potrzeby dostaniesz skierowanie do dalszej diagnostyki.

Mammografia

W jej trakcie wykonywane są dwa zdjęcia RTG każdej piersi. Radiolog umieszcza pierś na stoliku aparatu mammograficznego i dociska płytką. Ucisk jest bezpieczny, ale może być nieprzyjemny – jeśli nadal miesiączkujesz, idź na badanie pomiędzy 5 a 10 dniem cyklu, gdy piersi są mniej wrażliwe na dotyk.

Na badanie należy zabrać wyniki wcześniejszych mammografii lub USG. W dniu badania nie powinno się używać balsamów, kremów ani dezodorantów z talkiem.

U kobiet w wieku okołomenopauzalnym i później mammografia jest uznawana za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi. Jeżeli wynik nie jest prawidłowy, zostaniesz skierowana na dalsze badania: USG, rezonans magnetyczny, biopsję.

Tekst dzięki stronie: radoslawkorczyk.pl

You may also like

Comments

Comments are closed.